Den s čápem v ZOO Dvůr Králové

Den s čápem v ZOO Dvůr KrálovéV sobotu 14. června se v Královédvorské zoo uskutečnil Den s čápem – akce v rámci kampaně České společnosti ornitologické Pták roku 2014 – čáp černý a čáp bílý. Návštěvníci zoo měli možnost prohlédnout si stativovými dalekohledy zn. Swarovski čápy stavějící své hnízdo, vyzkoušet si metodu focení přes stativový dalekohled tzv. digiscoping a dozvědět se mnoho zajímavostí o čápech. Pro děti byly připraveny hry, úkoly a tvoření s čapí tématikou.
Proč se čápi stali ptáky roku 2014? Kromě toho, že čáp symbolizuje návrat jara, nový život a všeobecné štěstí, přispěla k jeho volbě i skutečnost, že se letos koná již 7. celoevropské sčítání čápů bílých a 3. celostátní sčítání čápů černých. Díky své výjimečnosti a oblibě u veřejnosti je čáp bílý dokonce prvním druhem, který se stává ptákem roku podruhé – přesně po 20 letech.
Přestože nepatří čápi mezi nejohroženější druhy, ukazují nám, jak se svět kolem nás mění. Bílí čápi postupně opouštějí úrodné nížiny zaplavené zemědělskými chemickými přípravky a stěhují se výše do hor, což jim usnadňuje i změna klimatu. Naopak černí čápi se z dříve plachých lesních ptáků, které bylo těžké jen zahlédnout, stávají stále běžnějšími a nezřídka se s nimi setkáme i na potoce uprostřed vesnice.
V současné době jsou na hnízdech dobře viditelná mláďata. Loni touto dobou panovaly v Ćeské republice vytrvalé studené deště, které měly za následek nejen povodně, ale i úhyn čapích mláďat na třech čtvrtinách čapích hnízd. Jak na tom budou čápi letos? A kolik jich u nás doopravdy žije? Na tyto otázky může pomoci odpovědět široká veřejnost – stačí navštívit webové stránky cap.birdlife.cz a do interaktivní mapy čapích hnízd zadat své pozorování. Sledování čápů se již zúčastnilo přes čtyři sta osob, ale stále zůstává polovina hnízd nezkontrolovaná, takže počty mláďat jsou stále nejisté.
Ke sčítání čápů vyzývá i Dan Bárta, který s Českou společností ornitologickou natočil hudební videoklip Sčítejte čápy, ke stažení na http://cap.birdlife.cz/barta-klip
Veřejnost se může zúčastnit i fotografické soutěže o nejlepší fotografii ptáků roku 2014, čápa bílého a čápa černého, kterou letos vyhlásila Česká společnost ornitologická a Správa Krkonošského národního parku. Vítězné fotografie budou představeny na putovní výstavě, jejíž vernisáž se bude konat 6. září ve Vrchlabí. Úspěšní autoři se budou moci nejen radovat z hodnotných cen, kterým vévodí dalekohled Swarowski, ale budou se moci pochlubit svojí fotografií i v exkluzivním katalogu výstavy. Fotografie je třeba zaslat na cso@birdlfe.cz do 15. července. Podrobná pravidla a pokyny pro zasílání soutěžních snímků naleznete na http://cap.birdlife.cz.
(zdroj: tisková zpráva ZOO Dvůr Králové, kterou připravila Lucie Hošková, Česká společnost ornitologická, Partner BirdLife International v České republice)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..