Volby 2018

Ing. Michal SúkupPro ty, kdo mě neznají…

Jmenuju se Michal Súkup. Je mi 43 let a celý můj život je (a doufám, že i nadále bude) úzce spjatý se Dvorem Králové nad Labem. Jsem táta od rodiny, profesí “ajťák”, analytik, příslušník středního managementu nemocnice. Vystudoval jsem mimo jiné v oborech “Podnikání” a “Veřejná správa a regionální rozvoj”. Mám rád lidi, zvířata, přírodu, africkou kulturu, sport, zajímám se o psychologii. Jsem nadšený amatérský fotograf, fanoušek a propagátor naší zoo, ve které mě taky kromě nemocnice a vlastního města nejčastěji potkáte. Jsem nestraník.

Proč kandiduju ve volbách do městského zastupitelstva?

V prvé řadě bych zmínil, že až donedávna jsem se nechtěl v místní politice angažovat.
Co si budeme říkat, vždycky je snazší práci zastupitelů kritizovat, nebo ji vůbec nesledovat a pak si jen ve společnosti blízkých nebo třeba na Facebooku zanadávat na to, jak jsou všichni neschopní, protože ve městě něco nefunguje, něco se neděje nebo se něco nepovedlo. Obvykle je mnohem náročnější všímat si toho, co se povedlo, co vede k rozvoji města a k řešení (často letitých) problémů.
Přiznám se, že tak trochu jsem to bral takhle “na pohodu” i já. Ale díky mé profesi jsem zvyklý pracovat s informacemi. S těmi, které jsou obecně dispozici nebo s těmi, které se mi podaří získat ve vztahu k určitým skutečnostem. S informacemi se musí umět pracovat. Pokud je jich málo, je to špatný předpoklad toho, že člověk hodnotí okolnosti objektivně. Stejně tak je špatně, když je informacemi přesycen, protože pak může přestávat vnímat jádro problémů, nebo prostě rezignovat. Často se pak mezi lidmi šíří “blbá nálada”, skepse, nedůvěra, zklamání. A že je potřeba to co nejvíce změnit, si plně uvědomuju a chci se tedy mj. podílet na tom, aby se nadále zvyšovala informovanost občanů města.
Musím říct, že mě mile překvapilo, když mě hnutí ANO prostřednictvím pana starosty Ing. Jana Jarolíma oslovilo s nabídkou kandidovat v podzimních volbách do městského zastupitelstva. V prvé řadě jsme si s panem starostou navzájem ujasnili své postoje k tomu, co se ve městě děje a na co se příští roky zaměřit. Protože jsme našli téměř dokonalou shodu, po důkladném zvažování jsem se rozhodl nabídku přijmout. Přestože jsem věděl a vím, že politika je práce nevděčná, politik je osoba veřejně exponovaná, velmi snadno kritizovatelná a málokdy lidmi oceňovaná… Jen nadávat ale přece nestačí. Mám-li nějakou vizi a chci, aby se Dvoru dařilo co nejlépe, udělám všechno pro to, aby tomu tak bylo.

Jak se dívám na současné vedení města?

S vedením města pod taktovkou ANO jsem až na výjimky spokojený. Oceňuju to, že hnutí, ačkoliv podědilo po svých předchůdcích mnoholeté problémy, se během stávajícího volebního období spolu se svými koaličními partnery dařilo vést město tím správným směrem. A je myslím logické, že by mělo mít příležitost na svoji práci navázat a postupně dokončovat už nastartované projekty stejně jako vytvářet a realizovat další akce, které budou dále pozvedat úroveň našeho krásného města.

Co pro mě znamená Dvůr Králové nad Labem?

Domov. Mám vizi Dvora jako místa pro celý život. Dvůr Králové celkově považuju za dobré město pro lidi. Byl bych rád, kdyby všechny generace obyvatel našeho města mohly být na své město hrdé, žily v něm důstojný a spokojený život. A aby ti, kteří dočasně nebo trvale stráví část života jinde, se vždy rádi do Dvora Králové vraceli.

Jaké mám ve Dvoře oblíbené místo?

Pokud mám některé místo ve Dvoře vyzdvihnout, je to opravdu těžké. Mám taková místa minimálně dvě. Srdeční záležitostí jsou pro mě naše nemocnice a už od dětství také naše krásná zoologická zahrada.
V nemocnici pracuju už přes dvacet let a těší mě, že můžu sledovat, jak po letech nejistoty vlastní existence průběžně prochází modernizací a vytváří stále lepší podmínky pro své pacienty i zaměstnance. Bohužel mě mrzí, že se prozatím nedaří na krajské úrovni prosadit důležitou výstavbu nových operačních sálů. Jsem totiž pro to, aby město velikosti a významu Dvora Králové mělo svoji plnohodnotnou nemocnici s moderním zázemím, která bude sloužit lidem a bude se i nadále dlouhodobě rozvíjet. Bez nových operačních sálů se nemocnice neobejde. Jsem pro to, aby Kraj jako vlastník investoval do Městské nemocnice alespoň v poměrné výši s ohledem na to, jak to činí v ostatních krajských nemocnicích.
Pokud jde o zoo, v nedávné době přejmenovanou na Safari park Dvůr Králové, je pro mě opravdovým parkem, místem k relaxaci, poznávání přírody a africké kultury. Charakterem chovaných zvířat a podmínkami, které jim poskytuje, také vzdáleně připomíná přírodní park coby zásobárnu vzácných a ohrožených zvířecích druhů. Zároveň disponuje úžasnou zahradní úpravou, která utváří atmosféru místa pohody a odpočinku. V zoo mám i řadu přátel, je tam mně i mojí rodině dobře. Myslím, že můžeme být hrdí na to, že právě naše město má tak krásnou a výjimečnou zoo. Pokud jde o postesknutí, že návštěvníci zoo nemíří častěji do středu města, myslím, že je třeba orientovat se spíše na ty z nich, kteří v našem městě a okolí tráví více dní. Jednodenním návštěvníkům zoo poskytuje dostatečný servis, ať už jde o atrakce nebo stravování, a chybí jim tedy větší motivace, jak svoji návštěvu zoo rozšířit o návštěvu vlastního města. A to je potřeba alespoň částečně změnit. Uvítám tedy veškeré aktivity ve městě, které přilákají turisty do centra, a budu je dále podporovat.

Co mě na městu trápí?

Je toho přirozeně víc, ale vadí mi například to, že centrum města dlouhodobě hyzdí červené a bílé obrubníky na náměstí Odboje a náměstí Republiky. Pokud se najde řešení tyto dva prostory uvézt do stavu, kdy nebudou žádné takové výrazné dopravní prvky potřeba, budu ho jedině podporovat.

Mně na Dvoru záleží! Pokud to vidíte jako já a dáte mně a hnutí ANO svou důvěru, budu si toho opravdu vážit.

S úctou Michal Súkup