Chorvatsko

Chorvatsko – Makarska

Makarska, pláž
Makarska je administrativní, politické, hospodářské a kulturní centrum Makarské riviéry. Od poloviny dvacátého století je také významným centrem cestovního ruchu.
V současné době má město Makarska více než 15 tisíc obyvatelů. Makarska je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na chorvatském pobřeží. Je atraktivní díky své poloze a příznivému klimatu, bohaté turistické nabídce a pohostinství místních hostitelů.
Pro příznivce koupání v moři a slunění je atraktivní  písčitá a oblázková pláž, dlouhá téměř 2 km. Chodníky jsou lemovány borovicemi. V Makarské naleznete velké množství turistických zařízení (hotelů, penzionů, apartmánů…), luxusních hotelů a restaurací a spoustu zábavy pro děti i dospělé.
Makarska leží na úpatí pohoří Biokovo (1762 m), které ji chrání před nepříznivými vlivy počasí. Makarska oplývá bohatstvím středomořské vegetace. Počasí je zde příznivé, zimy jsou mírné a turisté si zde mohou užít dlouhého horkého léta s příjemným osvěžujícím vánkem. Slunce svítí více než 2750 hodin za rok a teplota vzduchu je obvykle od června do září nad úrovní 20 °C.

Fish piknik Podgora – Korčula

V rámci letošní dovolené v Podgoře jsme mimo jiné absolvovali výlet lodí Germania do chorvatského města Korčula ležícího na stejnojmenném ostrově.
Loď vyplouvá v závislosti na počasí, o čemž jsme se mohli sami přesvědčit. Původně plánovaný termín naší plavby musel být kvůli silnému dešti přeložen o dva dny. Odměnou za čekání nám však bylo nádherné, slunečné počasí.
Trasa výletní plavby vede mezi kolem chorvatského ostrova Hvar a poloostrova Pelješac a trvá přibližně tři hodiny jedním směrem. Máte tedy dostatek času na to, abyste se kochali krásou okolního moře a hor, případně sledovali okolo proplouvající lodě. Před zastávkou v přístavu na Korčule probíhá oběd, ke kterému se podává filet z tuňáka, případně smažený kuřecí řízek, obojí se zelným salátem a pečivem. Na palubě je k dispozici dostatek místního vína, lihoviny (rakije) i nealkoholických nápojů. Vše je již v ceně výletu.
Zastávka lodi v přístavu v Korčule trvá cca dvě a půl hodiny. Podle mého názoru je to akorát ta správná doba na procházku tímto historickým městem, které je mnohými považováno za rodiště slavného mořeplavce Marca Pola. Svým slohem připomíná Korčula známé chorvatské město Dubrovník, a proto je také často nazývána malým Dubrovníkem. Kromě historického jádra města s mnoha památkami stojí za pozornost místní přístav. Pokud budete mít možnost během své dovolené v Chorvatsku navštívit Korčulu, určitě si nenechte tuto příležitost ujít.

Tučepi

Chorvatská obec Tučepi leží na Makarské rivieře mezi Makarskou a Podgorou přímo pod majestátným pohořím Biokovo. V padesátých letech minulého století, kdy byl postaven hotel Jadran, začal rozvoj Tučepi jako turistického místa. Dnes Tučepi disponují přístavem pro rybářské a turistické lodě, nepřeberným množstvím hotelů, restaurací, penzionů a apartmánů. Tučepi zdobí cca 3 km dlouhá oblázkovo-písčitá pláž, z velké části krytá borovicemi, poskytujícími příjemný stín v horkých slunečných dnech.
Na kraji Tučepi směrem k sousední Podgoře se nalézá nudistická pláž.
Dnešní Tučepi má cca 1800 stálých obyvatel, v sezoně však jejich počet díky přílivu turistů výrazně roste.

Chorvatsko, Podgora – hotel Podgorka

Chorvatsko, Podgora - hotel PodgorkaPříznivé podnebí, křišťálově čisté moře lemované oblázkovými i písčitými plážemi, krásná příroda, přijatelná vzdálenost z České republiky a nízká jazyková bariéra - to jsou jen některé z výhod, které nabízí Chorvatsko turistům. Letní dovolená v Chorvatsku tak láká každým rokem mnoho Čechů.

Přečíst celý příspěvek »