Bosna a Hercegovina

Medžugorje (Medugorje), Bosna a Hercegovina

Těžko říct, který čert nás přivedl do tohohle kousku světa při našem jednodenním výletu do Bosny a Hercegoviny. Ještě v našem minibusu, kterým jsme postřednictvím cestovní agentury do Bosny a Hercegoviny cestovali, jsme se kolektivně snažili přemluvit řidiče, abychom Medžugorje vynechali, a prodloužili si o ušetřený čas návštěvu mnohem zajímavějšího Mostaru. Bohužel to nedopadlo.
Museli jsme tak navštívit tohle poutní místo, přeplněné různými obchody a stánky se suvenýry s křesťanskými motivy (zejména na hlavní ulici a v místech, kudy chodí turisté na místní vrch Križenac). Na centrálním parkovišti u místního kostela stojí autobus vedle autobusu a na to, o jak malou obec se jedná, se to turisty (převážně z řad křesťanů z celé Evropy) jenom hemží. Na Križenacu se totiž údajně v roce 1981 zjevila skupince mladých lidí Panna Marie. Ti dokázali přesvědčit sami sebe i ostatní věřící o skutečnosti tohoto zázraku, a tak se z Medžugorje stal významný cíl turistů. Údajně se Panna Marie v Medugorje zjevuje dodnes. Já nemám sílu to dál komentovat, protože si o tom myslím své. Každý si může udělat svůj názor. Připojuji tedy jen pár fotek z výšlapu na Križenac a k nim ještě odkaz na stránky Medugorje.

Mostar, Bosna a Hercegovina

Během naší dovolené v Chorvatsku jsme absolvovali výlet do sousední Bosny a Hercegoviny. Hlavním cílem se pro nás stal Mostar, páté největší město Bosny a Hercegoviny. Po rozpadu bývalé Jugoslávie v této historicky významné křižovatce obchodních cest, různých kultur a vyznání mezi východem a západem probíhaly nejtěžší boje, doprovázené etnickými čistkami. Na tváři Mostaru jsou ještě dnes stopy po válce zřetelně vidět.
Město je pojmenované po světoznámém mostu, který byl postaven v osmanském stylu v roce 1566 přes řeku Neretvu. Stari most, který je také památkou UNESCO, byl 9. listopadu 1993 střelbou bosenských Chorvatů zničen, naštěstí byl díky společné snaze několika zemí po 11 letech za pomoci původních osmanských stavebních technik opět obnoven do své původní podoby. Z jeho oblouku, jehož vrchol se nachází ve výšce 21 metrů nad řekou, skáčou pro pobavení turistů za příslušný peníz mladí muži v neoprénových oblecích.


V přilehlých uličkách obchodníci nabízejí turistům pestrou nabídku suvenýrů. Příjemné je, že za srovnatelné zboží zaplatíte v Mostaru o poznání méně než v sousedním Chorvatsku.
O tom, že přes zdánlivý klid je i dnes situace napjatá, svědčí například i fakt, že Chorvaté vztyčili nad městem v místech, odkud město ostřelovali, velký ocelový kříž jako symbol křesťanství. To je ze strany muslimů přirozeně chápáno jako provokace. Nasrat všem těmhle náboženským fanatikům – ať na jedné nebo druhé straně. Náboženství je svinstvo a v Bosně je to nejlépe vidět.
Úřední měnou v Bosně a Hercegovině je Konvertibilní marka (BAM), její hodnota je v současné době přibližně půl Eura. Dle naší zkušenosti ale není nutné měnit si peníze, obchodníci akceptují jak Euro, tak chorvatské kuny. Při cestě do Bosny a Hercegoviny si nezapomeňte vzít platný cestovní pas.