ZOO Dvůr Králové vrátí dalšího vzácného nosorožce do Afriky

ZOO Dvůr Králové vrátí dalšího vzácného nosorožce do AfrikyZOO Dvůr Králové věnuje samici vzácného nosorožce dvourohého záchranné stanici pro nosorožce v tanzanském národním parku Mkomazi. Dohodl se na tom ředitel zoo Přemysl Rabas s legendárním ochráncem přírody Tonym Fitzjohnem, který vede nosorožčí stanici v Mkomazi. Samička Eliška se vrátí do oblasti, odkud před desítkami let Josef Vágner přivezl její předky. Na stejné místo ZOO Dvůr Králové převezla tři nosorožce už v roce 2009.

„Nosorožcům, kteří do Mkomazi přišli v roce 2009, se daří velice dobře. Samice Deborah před třemi lety dokonce porodila samičku Hillu,“ uvedl Tony Fitzjohn. „Jsme velice rádi, že Eliška – až dosáhne dostatečného věku pro cestování – poputuje k nám,“ dodala Lucy Fitzjohnová, která s vedením rezervace pomáhá svému manželovi. „Pomáhat při ochraně divoké přírody je tím nejušlechtilejším úkolem zoologických zahrad. Dvůr Králové v této oblasti dosahuje skvělých výsledků.“

„Eliška do Mkomazi pojede pravděpodobně na podzim 2015,“ řekl Přemysl Rabas, ředitel zoo. Protože by zahrada ráda veřejnosti umožnila na převoz samičky přispět, založila konto WILDLIFE, z něhož bude financovat své ochranářské projekty. „Naším cílem je zvířata do Afriky nejen vracet, ale pomáhat je chránit i přímo v rezervacích, kam je posíláme, případně pomáhat se vzděláváním a osvětou obyvatel, kteří v blízkosti rezervací žijí, anebo mají zásadní vliv na přežití zvířat ve volné přírodě,“ uvedl Rabas.

Pro velice omezený okruh svých příznivců přitom zahrada připravila i zcela mimořádnou možnost, jak transport Elišky do Afriky podpořit. Mohou se zúčastnit exkluzivní sponzorské večeře (viz níže), na níž bude hlavním hostem právě Tony Fitzjohn, jenž před lety společně s Georgem Adamsonem vracel lvy do volné přírody. Tony Fitzjohn přiletí do ČR na pozvání ZOO Dvůr Králové v druhé polovině září a mimo jiné se zúčastní i spálení nosorožčí rohoviny, k němuž v zahradě dojde 21. září.

Návrat domů

Samice patří k východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, jenž je kriticky ohrožený. Její předci byli do tehdejšího Československa dovezeni z keňského parku Tsavo, který je hned za hranicemi Mkomazi. „To znamená, že se Eliška vrátí do své domoviny,“ dodal Rabas.

Mkomazi je rozsáhlá oblast divoké přírody na severu Tanzanie u hranic s Keňou. Národní park je spravován vládní organizací Tanzanian National Parks, která úzce spolupracuje s Tonym Fitzjohnem a nadací George Adamson Wildlife Preservation Trust, která ho podporuje. Nosorožci jsou chováni v přísně střežené a oplocené rezervaci uvnitř chráněného území. „Jsme si samozřejmě vědomi, že nosorožčí populace v Africe jsou pod obrovským tlakem. Národní park Mkomazi však dosáhl při ochraně nosorožců vynikajících výsledků a je výborně chráněn. Proto jsme přesvědčeni, že právě v Mkomazi je velká šance na vytvoření nové životaschopné populace v Tanzanii,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých, jinak též černých, v zajetí na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 39. Eliška, která se samici Etoshe narodila v září 2012, patří k páté generaci chované v zahradě.

„Vzhledem k našim chovatelským úspěchům pokládáme za svou povinnost přispět k záchraně nosorožců a k jejich návratu do volné přírody. Za ZOO Dvůr Králové mohu prohlásit, že si velmi ceníme toho, že můžeme být malou součástí tohoto celosvětového úsilí,“ uzavírá Přemysl Rabas.

Další informace:
Jan Stejskal, koordinátor in situ projektů, +420 608 009 072, jan.stejskal@zoodk.cz

číslo konta WILDLIFE: 264350610/0300

www.burnhorns.org

Fundraisingová večeře s Tony Fitzjohnem

Každý účastník bude mít možnost osobního setkání s tímto legendárním ochranářem. Večeře proběhne 19. září v Praze. Předpokládaný příspěvek na večeři, který bude celý věnován na přepravu Elišky do Mkomazi, se bude pohybovat mezi 15 až 25 tisíci Kč na osobu. Případné zájemce o účast na večeři si zoo dovoluje požádat, aby se do 29. srpna ozvali na e-mail: jan.stejskal@zoodk.cz, případně na telefon +420 608 009 072 (Jan Stejskal). Zároveň si zoo dovoluje upozornit, že počet míst je striktně omezen a v důsledku toho se může stát, že zájemce, kteří se ozvou po naplnění kapacity, bude muset s politováním odmítnout.

Tony Fitzjohn – patří mezi ochranářské legendy současnosti. Narodil se v roce 1945 ve Velké Británii. Ve svých 22 letech se vydal do Afriky a stopem dojel z Jihoafrické republiky do Keni. Tam v roce 1971 přijel do tábora George Adamsona, který v rezervaci Kora vracel lvy do divoké přírody. Tony Fitzjohn mu pomáhal celých 18 let a perfektně se naučil znát východoafrickou přírodu. V Koře se Tony Fitzjohn mimo jiné straral i o lva Kristiána, jenž byl jako mládě ke koupi v londýnském obchodním domě Harrods, díky citlivým majitelům se ho však podařilo vrátit do volné přírody. Filmový záznam opětovného setkání divokého lva se svými bývalými majiteli se pak stal celosvětovým hitem na Youtube, viz například: https://www.youtube.com/watch?v=h8B2tO9hIwo

Na konci 80. let Tony Fitzjohn odešel do Tanzanie a začal pracovat v Mkomazi (viz níže). Se svou ženou Lucy dodnes v Mkomazi žije a vede tam nosorožčí rezervaci uvnitř národního parku. Má za sebou víc než 40 let úspěšného navracení zvířat do volné přírody. Za své zásluhy o ochranu přírody byl oceněn Řádem britského impéria a jeho životní příběh se společně s osudem George Adamsona stal hlavním námětem pro film Strážce lvů (v originále To Walk with Lions) z roku 1999. O svém životě Tony Fitzjohn napsal vynikající autobiografii Born Wild, která pod názvem Život v divočině vyšla v roce 2011 i v českém překladu.

Národní park Mkomazi – rozsáhlá oblast o ploše 3245 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na obrovské území národního parku Tsavo, které se rozprostírá v sousední Keni. Tanzanská vláda v roce 1988 pověřila Tonyho Fitzjohna, aby v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou rezervaci obnovil. Fitzjohnovi se to dařilo natolik, že se suché savany Mkomazi v roce 2008 staly národním parkem. Kromě všeobecné ochrany území se Mkomazi věnuje zejména obnovení divoké populace psů hyenových a od roku 1997 v Mkomazi běží i záchranný program východního poddruhu nosorožce dvourohého. První nosorožci sem byli převezeni ze záchranného chovu v Jihoafrické republice v roce 1997. Následovala trojice z chovu ZOO Dvůr Králové a v roce 2012 přibylo další trio z anglické zoo Port Lympne. Mkomazi se snaží pomáhat i komunitám žijícím v nejbližším okolí, například zpřístupňováním pitné vody, hygienických zařízení nebo stavbou škol.

Zdroj:
INFORMACE PRO MÉDIA – vydává ZOO Dvůr Králové
Dne: 22. 8. 2014
Jana Myslivečková
Tisková mluvčí
tel. +420 499 311 299
mob. +420 608 541 138
propagace@zoodvurkralove.cz
www.zoodvurkralove.cz
Informace připravil: Jan Stejskal, koordinátor projektů in situ