ZOO Dvůr Králové hlásí úspěšnou sezonu chovu pelikánů

ZOO Dvůr Králové hlásí úspěšnou sezonu chovu pelikánůLetošní chovná sezona pelikánů ještě nekončí a už nyní se ZOO Dvůr Králové může pochlubit 27 odchovanými mláďaty ve čtyřech druzích. Nejvíce se zatím daří pelikánům skvrnozobým, které dvorská zoo pravidelně rozmnožuje jako jediná v Evropě.
První páření pelikánů této chovné sezony nastalo v listopadu 2015 krátce po jejich odchytu a přesunu z venkovního výběhu na zimoviště. Zpravidla do týdne po páření ptáci snášejí –dvě až tři vejce, která jim ošetřovatelé okamžitě odeberou, aby nedošlo k jejich rozbití, a nahradí je tzv. podkladky – umělými vajíčky.
Vajíčka jsou zahřívána v umělé líhni po dobu 29 – 32 dní. „Zpět do hnízda dáváme rodičům vždy po jednom naklubaném vajíčku, zbylá mláďata odchováváme uměle. Pokud zjistíme, že má pár neoplozená vejce, vracíme jim vajíčko jiného páru, v tomto případě jsme schopni měnit vejce i mezidruhově,” popisuje odchov zoolog Michal Podhrázský.
„V letošní chovné sezoně jsme zatím odchovali 11 mláďat vzácných pelikánů skvrnozobých a doufáme, že se nám v poslední vlně hnízdění podaří počet ještě navýšit,“ doplňuje Michal Podhrázský.
V latinském názvosloví jsou pelikáni skvrnozobí označovaní jako filipínští podle místa, kde byli poprvé popsáni. Vlivem postupné ztráty svého přirozeného prostředí však na Filipínách zcela vyhynuli a v současné době se vyskytují zejména v oblastech Indie, Kambodži a Srí Lanky.
Dvorská zoo chová kromě skvrnozobých také pelikány africké, bílé a kadeřavé. Pelikáni patří k nejtěžším létajícím ptákům, mohou dosáhnout hmotnosti až 15 kg. Jejich charakteristickým znakem je hrdelní vak umístěný na spodní čelisti, do kterého jsou schopni pojmout více než 10 litrů vody. Pelikáni ho využívají k lovu a přijímání potravy, kterou tvoří převážně ryby, nepohrdnou ani malými obojživelníky.