Rýchorská bouda – za babičkou na kopec

http://www.satan.cz/data/user-content/rychorskab.jpg

Schválně jestli uhodnete. Bouda leží na nejvýchodnějším hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1 000 m n. m. V jejím okolí se nachází jedinečný bukový les a bohaté květnaté louky. Je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku, cykloturistiku a vyznavače kvalitních běžkařských tratí.

První budovou na do té doby pustém temeni Rýchor v nadmořské výšce 1000 metrů byla od roku 1892 Maxova chata, stávající na místě dnešní upravené vyhlídky s jedním z nejkrásnějších výhledů na panorama východních Krkonoš. Původní výstavní pavilon ze Zemské jubilejní průmyslové výstavy v Praze roku 1891 daroval rakouskému Krkonošskému spolku majitel vystavující firmy průmyslník Max Hirsch ze Slaného. Sousední Rýchorskou boudu postavil zajeden milion korun stavitel Wagenknecht z Trutnova jako moderní pohostinské zařízení, patřící s čp. 53 k obci Rýchory. Objednatelem stavby byla v roce 1926 slečna Bertholda Hampelová a Josef Grossmann. Od roku 1930 až do konce války ji provozovala prvně jmenovaná, dcera Pauliny Hampelové z Maxovky, jako jediná majitelka. V roce 1946 přešla bouda pod národní správu Klubu českých turistů v Praze. V srpnu 1950 ji převzalo pražské sokolské družstvo Vzlet. Delší čas také patřila podniku Interhotel Krkonoše se sídlem ve Vrchlabí. V roce 1976 převzala boudu Správa KRNAP a rozhodla se vybudovat zde u nás první školící středisko ochrany přírody internátního (pobytového) typu, se všemi náležitými službami a stálým pedagogickým personálem. V letech 1980-1985 prošla bouda rozsáhlou rekonstrukcí, do níž Správa KRNAP investovala více než 8 milionů Kčs. Svou činnost zahájilo Výchovně vzdělávací středisko státní ochrany přírody v roce 1986. Byly tak položeny základy nové koncepce ekologické výchovy. Ano, jedná se o Rýchorskou boudu.

Bouda není zajímavá pouze svým stářím a historií, ale i svým jedinečným okolím.Rýchory tvoří nejvýchodnější část Krkonošského národního parku. Oproti turisticky více navštěvovaným partiím si stále zachovávají svoji klidnou a příjemnou atmosféru a téměř neporušené lesní a luční porosty. Díky botanicky velmi cenným lokalitám je okolí Rýchorské boudy začleněno do I. a II. zóny národního parku s některými přísnějšími opatřeními v oblasti ochrany přírody. Zvláštní pozornost zasluhuje Dvorský les zvaný též Rýchorský prales, tvořený bizarními kmeny starých buků. Z dalších vzácných lokalit můžeme jmenovat nedalekou Rýchorskou studánku, Rýchorskou květnici, Lysečinské údolí nebo krasové Albeřické jeskyně.

Přestože patří Rýchorská bouda k nejstarším zařízením u nás a je jakousi babičkou mezi středisky ekologického vzdělávání u nás, disponuje moderní projekční technikou, barevnou kopírkou (tiskárnou) A3 a wifi připojením k internetu ve frekventovaných částech budovy. Samozřejmě je třeba zmínit i knihovnu, která obsahuje různé tituly nejenom z oblasti ekologické výchovy, geografie, biologie, ale i z oblasti výuky jazyků a informatiky. Postřižiny, Zlatovláska, Muž, který sázel stromy, Pálava, Polární vlk – to je jen zlomek zajímavé videotéky, která čítá přes 200 českých a zahraničních filmů určených pro různé věkové skupiny diváků. Některé z filmů možná uvidíte už pouze u nás.

Na boudě můžete zažít řadu ekologicky zaměřených programů pro nejmenší, malé, větší i velké, možná i největší. Naši lektoři poskytují veškerý potřebný servis při zajištění programů během dlouhodobých pobytů nebo jednorázových akcí a přednášek. Kombinace teoretických poznatků s jejich praktickým ověřením v přírodě a využitím v životě odpovídá mottu naší ekologické výchovy je “Co člověk lépe pozná, nemůže tak lehce zničit”. Poznáte, babička Bouda dokáže navařit ve vlastní kuchyni od snídaní po večeře a věřte, že to umí. Stylové prostředí prostě dotváří tu pravou atmosféru horské boudy, kde se postarají o teplý čaj, když vám mrznou ruce i nohy. To ale není vše. Myslíme i na aktivní odpočinek a hraní, které dětem hodně chybí. Je libo stolní fotbálek? Ping pong? Kouteček pro děti? Proč ne.

Našim hostům nabízíme:

  • environmentálně zaměřené programy
  • terénní exkurze skupin s doprovodem lektora
  • pobytové akce pro školy a školky
  • rekreační pobyty pro rodiny s dětmi
  • brigády dobrovolníků pro firmy i veřejnost

Aktuální nabídku programů KSEV Rýchorská bouda najdete na http://www.krnap.cz/rychorska-bouda. Velice rádi nabídneme “něco navíc” ve spolupráci se specialisty Správy KRNAP ve Vrchlabí.

Dále nabízíme prostory pro:

  • školy v přírodě a tábory
  • školení, semináře a firemní akce
  • jazykové a jiné tematické kurzy
  • turistické ubytování

Ubytovací kapacita Rýchorské boudy je 43 lůžek v jedno až sedmilůžkových pokojích vybavených stylovým dřevěným nábytkem. Ne všechny pokoje jsou vybaveny vlastní sprchou či toaletou, ale na oplátku babička Bouda nabídne neopakovatelný pohled z oken pokojů na Královec, Černou horu, ten šťastnější může vidět Lysečiny a Sněžku. Možná se budeme opakovat s tvrzením, které si pamatuje snad každý: “Prosíme, nenahýbejte se z oken”. Raději přijďte.

Kontakt:

adresa: KSEV Rýchorská bouda 71, 542 26 Horní Maršov

GPS souřadnice: 50°39’37.243″N, 15°51’1.012″E

tel.: +420 499 895 107-108

ksev@krnap.cz

WWW: Rýchorská bouda

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..